Pechowa inauguracja ligowej wiosny

W meczu inaugurującym rundę wiosenną III ligi Lechia Zielona Góra przegrała z Rekordem Bielsko Biała 0:3 (0:1). Gole dla zespołu gości strzelali Daniel Świderski w 41 minucie oraz Tomasz Nowak w 51 i 63 minucie.

Dzisiejszy pojedynek w ramach 18 kolejki III ligi zielonogórzanom przyszło rozegrać na prawdopodobnie… najsłynniejszym stadionie świata w ostatnich dniach. Jakkolwiek absurdalnie by to nie brzmiało, poparcie tej tezy jest całkiem wiarygodne – to na popularnej Górce w Bielsku-Białej przepięknego gola z przewrotki zdobył Marcin Oleksy otrzymując tym samym nagrodę FIFA Puskás Award za Bramkę Roku. Wideo na którym zawodnik Warty Poznań strzela najlepszą bramkę w 2022 roku rozsławione zostało w mediach społecznościowych i telewizji, zdobywając milionowe wyświetlenia i rozsławiając Stadionie na Górce w Bielsku-Białej na całym świecie. Niestety dzisiaj Górka nie sprzyjała zielonogórskiej Lechii i to gospodarze byli górą na sztucznej murawie bielskiego stadionu.

Bielszczanie skuteczniejsi w pierwszej połowie

Zielonogórzanie byli stroną przeważającą optycznie w pierwszej połowie spotkania. Częściej utrzymywali się przy piłce i oddawali więcej strzałów. Kilkukrotnie lechici próbowali zaskoczyć bramkarza gospodarzy Volodymyra Kotelbe strzałami z dystansu. Niestety niewiele z tego wynikało i to bielszczanie dochodzili do klarowniejszych sytuacji.

W 17 minucie lewą flanką popędził zawodnik gospodarzy Filip Waluś, dograł precyzyjnie w pole karne do Daniela Świderskiego i tylko fantastyczna interwencja Wojciecha Fabisiaka uratowała nasz zespół przed szybko utratą pierwszej bramki. W 19 minucie strzałem z dystansu próbował odpowiedzieć Jakub Malec, niestety piłka po mocnym strzale minęła bramkę. Po raz kolejny błyskotliwą interwencją popisał się Wojciech Fabisiak w 26 minucie, kiedy to znów lewą stroną przedarł się dobrze dysponowany dzisiaj Filip Waluś. Mimo prób konstruowana ataków ofensywnych, zielonogórzanie stracili pierwszą bramkę w 40 minucie – Bartłomiej Twarkowski świetnie podał piłkę w pole karne, gdzie odnalazł Daniela Świderskiego, ten posłał precyzyjną piłkę w światło bramki i do szatni zielonogórska Lechia schodziła z jednobramkową stratą.

Horror na początku drugiej połowy

Druga połowa dzisiejszego pojedynku nie mogła się ułożyć gorzej dla zielonogórzan. Po dwóch znakomitych okazjach dla gospodarzy w pierwszych minutach drugiej części gry, w 52 minucie piłkę w bramce umieścił Tomasz Nowak, który dopadł w polu karnym do futbolówki wybijanej przez obrońców Lechii. Kiedy zdawałoby się, że limit pecha został wykorzystany, w 60 minucie czerwoną kartkę otrzymał Mateusz Zientarski. Od teraz Lechia musiała radzić sobie osłabiona o jednego zawodnika i z dwubramkową stratą do gospodarzy. Niestety na domiar złego, w 62 minucie sędzia spotkania Robert Marciniak, podjął kontrowersyjną decyzję o przyznaniu gospodarzom rzutu karnego. Strzał na bramkę pewnie zamienił Tomasz Nowak, zdobywając swojego drugiego gola w tym spotkaniu.

Po trzeciej bramce dla rekordu tempo gry spadło, a płynność ataków gospodarzy osłabła. Bielszczanie próbowali kontrolować obraz gry w dalszej części spotkania, a osłabieni lechici nie byli w stanie odmienić losów tego spotkania.

Dużo wniosków do przemyśleń

Dzisiejszy mecz niestety oddalił Lechię od ścisłej czołówki ligi. Zielonogórzanie zdawali się mieć w nogach jeszcze trudy z ćwierćfinału Pucharu Polski, zabrakło koncentracji i zimnej krwi, która zaowocowało chaosem na początku drugiej połowy. Gospodarze na sztucznej murawie Stadionu na Górce czuli się pewnie i mimo obiecującego początku pierwszej połowy dla Lechii, to oni ostatecznie byli stroną przeważającą. Trener Andrzej Sawicki po dzisiejszym meczu z pewnością będzie miał dużo materiału do przemyśleń i wyciągnięcia wniosków, aby drużyna już w następną sobotę osiągnęła korzystny rezultat w meczu inaugurującym rundę wiosenną na Dołku.

Bilety na mecz z Gwarkiem Tarnowskie Góry są dostępne TUTAJ.
Wszyscy kibice którzy we wtorek wspierali Lechię podczas ćwierćfinału Pucharu Polski otrzymają zniżkę 5zł! Z rabatu można skorzystać poprzez wpisanie 16-cyfrowego kodu z biletu w polu z kodem rabatowym. Promocja obowiązuje zarówno na bilety normalne jak i ulgowe.

III liga, 18. kolejka: Rekord Bielsko-Biała – Lechia Zielona Góra 3:0 (1:0)
1:0 Daniel Świderski 40′
2:0 Tomasz Nowak 51′
3:0 Tomasz Nowak 63′

Dzisiaj swój mecz grały również rezerwy Lechii, które pokonały w meczu kontrolnym Koronę Kożuchów 3:2 (2:1). Dwie bramki dla drugiej drużyny Lechii zdobył Bartosz Żurawski (w tym jedna bezpośrednio z rzutu rożnego) oraz jedno trafienie dołożył Kacper Grzegorczyk.


Fot. transmisja live oficjalnego kanału klubowego BTS Rekord Bielsko-Biała – RekordTV